مدتی پیش کتاب جدیدی از 《ریچل هالیس》نویسنده محبوبم خواندم.

این جدید ترین کتاب او و عنوانش هم مثل بقیه کتابهایش عجیب بود هر چند که من معتقدم ترجمه بهتری هم از اسم کتاب میتوانست صورت بگیرد.

《داره فاجعه می آد، خودت را جمع و جور کن دختر》

البته حرف من راجع به ترجمه  نام کتاب نیست  که البته بد هم نبود.

کتابی عالی برای کسانی که وسط یک بحران مثل مرگ عزیزی یا ورشکستگی یا ترک شدن و هر گرفتاری و غم و اندوه دیگری هستند. درست مثل خودش که در فصل سخت بحران پس از جدایی از همسرش قرار دارد.

من اگر چه خدا را شکر در آن شرایط نیستم اما همه فصل های کتاب را دوست داشتم و مطالب خوبی آموختم.

ریچل در  فصلی از کتابش درباره  نظریه 《ذهنیت 》 یا 《 طرز فکر》که توسط محقق بزرگ《کارل دوک 》نوشته شده است سخن می گوید . در این نظریه ذهنیت آدم ها به دو مدل تقسیم می شود.

۱. ذهنیت ثابتاین طرز فکر مربوط به کسانی است که تصورشان از خود تصوری ثابت است که به هیچ روی قابل تغییر نیست. اگر شخصی موفقیتی در زمینه ای به دست آورده است تصور این افراد با این ذهنیت این است که قطعا آن شخص فرد باهوشی بوده و اگر هم فرد دیگری شکست خورده چون به اندازه کافی استعداد نداشته و باهوش نبوده است.

البته گاهی احساس میکنم بسیاری از ما متاسفانه این طرز فکر را داریم ، حتی راجع به خودمان.
” ریچل هالیس” در کتابش می گوید:

《 وقتی باور دارید استعدادها و مهارت‌های شما طبیعی و خدادادی هستند، هرگز فشار آوردن به خودتان را یاد نمی‌گیرید. در این شرایط، شما محدودیت‌های خود را طبیعی و ازپیش‌تعیین‌شده می‌بینید.》
پیداست که این طرز فکر جلو رشد را خواهد گرفت و به شدت بازدارنده است. چنانکه با کوچکترین چالشی  راه یادگیری و رشد مسدود می شود .

۲.ذهنیت در حال رشد: درست نقطه مقابل ذهنیت ثابت، ذهنیت در حال رشد قرار دارد. شخص اعتقاد دارد که هیچ دری هیچ وقت برای او بسته نیست و او با سختی و کوشش همواره در طول زندگی در حال رشد و یادگیری است.

درست مثل شخصیت خود《 ریچل هالیس》که به گفته خودش از کودکی فهمیده که چندان مورد حمایت نیست و باید برای همه چیز بجنگد و خودش به دست آورد. همین ویژگی عالی  او  را در زندگی شخصیتی برجسته و الهام بخش بسیاری از زنان دنیا قرار داده است.حتی در سخت ترین فصول زندگیش یعنی همین روزها.

راجع به این تقسیم بندی ذهنیتی حرفهای بسیاری هست که همگی امید بخش و رو به رشد و پیشرفت هستند.

در مقاله ای دیگر مفصل تر به این مقوله خواهم پرداخت.

 

ادامه دارد.